W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną w Polsce, raz w tygodniu ukaże się 6 recenzji interesujących książek pochodzących ze ZŁOTEJ LISTY KSIĄŻEK DO CZYTANIA DZIECIOM.

„Złota Lista” to kanon lektur do głośnego czytania dzieciom opracowana przez fundację CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Umieszczone na niej książki uczą dobrych wzorców zachowań – życzliwości, uczciwości, mądrości czy odwagi. Pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię.

Wiek 6 - 8 lat

Heather Amery - Mity greckie dla najmłodszych

W tej książce najważniejsze mity zostały opracowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Niezwykłe historie, których bohaterami są bogowie, herosi i ludzie, wprowadzą dziecko w świat mitologii greckiej. Kolorowe ilustracje Lindy Edwards pomagają wyobrazić sobie niezwykłą krainę greckich wierzeń.

Marcin Brykczyński - Ni pies, ni wydra

Wiersze, zawarte w tej książce, zapraszają do zabawy idiomami, czyli wyrażeniami, które pokazują język. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że idiomy są duszą języka, ale również dlatego, że nieznajomość ich prawdziwego znaczenia powoduje nieraz zaskakujące nieporozumienia. Kto chce ich uniknąć, powinien je poznać, a nic tak nie sprzyja poznaniu, jak dobra zabawa...

Wiek 8-10 lat

Edmund de Amicis – Serce

Powieść Edmunda de Amicisa Serce należy do światowego kanonu literatury dziecięcej i klasyki literatury światowej. Została wydana w 1886 roku i bardzo szybko została przetłumaczona na język polski. Co ciekawe, pierwszego przekładu dokonała Maria Konopnicka w 1887 roku. Książka ma formę pamiętnika głównego bohatera, jedenastoletniego Henryka Bottiniego. Oczami charyzmatycznego bohatera poznajemy jego dziecięce życie, radości, troski i przygody. Uczestniczymy w dniu powszednim w szkole i domu, w relacjach z przyjaciółmi i rodzicami. Serce to powieść, która od pokoleń bawi i wychowuje młodych czytelników, uczy wrażliwości na drugiego człowieka i dziecięcy świat, uczy także patriotyzmu i poszanowania historii narodowej.

Paweł Beręsewicz – Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek

Kiedy Jacek Karaś dostrzega u siebie pierwsze objawy zakochania, jest na to przygotowany - prędzej czy później to się musiało stać. Ponieważ jego wybranka nie wygląda na razie na szczególnie zakochaną, Jacek postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i sam ją zakochać. Czy misternie ułożony plan zakochania Kaśki Kwiatek, inteligentnej dziewczyny z zasadami, powiedzie się?

Wiek 10-12 lat

Francesco d'Adamo – Iqbal

Iqbal, inaczej Ikebal, to postać prawdziwa, którą przedstawia czytelnikowi jego towarzyszka niedoli, Fatima. Narratorka ma 16 lat. Wraz z innymi sprzedanymi przez rodzinę za długi dziećmi, ciężko pracuje w pakistańskiej Fabryce Dywanów. Niejednokrotnie głodna i nieludzko zmęczona, wykonująca pracę ponad dziecięce siły i możliwości, nie potrafiąca się bawić i śmiać, marzy o wolności i powrocie do domu. Któregoś dnia do grona małych pracowników dołącza Ikebal, chłopiec z charakterem, buntowniczy i niezwykle odważny. Przybysz burzy nadzieję dzieciaków na wyczyszczenie gęsto zapisanej przez właściciela fabryki tabliczki, która po zniknięciu ostatniego znaczka miała być gwarancją powrotu do domu i spłacenia długu. Burzy jedną nadzieję ale równocześnie wznieca nową – obiecuje wspólne puszczanie latawców, które w tej książce zdecydowanie symbolizują wolność.

Paweł Beręsewicz – A niech to czekolada

Pęka niebo i przez szczelinę wsuwa się Dłoń. Mieszkańcy Zylirii patrzą oniemiali, jak rośnie w oczach i zbliża się do miasta. Czy po to by zmieść je z powierzchni ziemi jak okruch ze stołu, czy żeby przynieść cenny dar? Jedno jest pewne: olbrzymia Ręka zostawi po sobie ślad. Zamiesza w życiu małego Olego i jego zyliryjskich sąsiadów. Wplącze ich losy w mroczną, tajemniczą, kosmiczną historię, której prawdziwego znaczenia nigdy nie pojmą. A my? My mamy łatwiej. Leży przed nami "A niech to czykolada". A w niej klucz do Wielkiej Zagadki.

Im więcej lektur Kolekcji Cała Polska Czyta Dzieciom mam za sobą, tym bardziej nie mogę wyjść z podziwu, jak mądre i wartościowe książki składają się na ten zbiór literackich pereł dla dzieci i młodzieży.